Menü Menüyü kapat

Kondisyon

kondisyonKondisyon

Herhangi bir fiziksel aktivite sırasında sporcuların veya takımın o an içerisinde bulunduğu performans düzeyi olarak açıklanabilir. Kondisyon, sporcuların / takımın fiziksel veya psikolojik olarak kapasitelerinin artırılmasına dayanır. Kişinin daha hızlı koşması, daha yükseğe sıçraması, daha fazla ağırlık kaldırması, konsantre olması, odaklanması gibi uğraştığı spor dalında daha iyi bir fitness seviyesine gelmesine ve o seviyede performans göstermesine dayanmaktadır.

1. Düzenli spor yapmalıyız: Haftada en az üç gün sabah çok erken ve mümkünse bir de aksak saatlerinde 30-45 dakika yürüyüş yapmalıyız. Yürüyüşte vücudumuzun ısınması ve terlememiz önemlidir. Dokularda biriken yağlar ancak metabolizma ısıtıldıktan sonra eritilebilir. Vücudumuz ısındıktan sonra bir süre daha yürüyüşe devam etmeliyiz.

2. Ani ve yorucu spordan kaçınmalıyız: Vücut ısınmamışsa kas lifleri kopabilir. Vücudumuz içten içe tahrip olmuşsa spor kalbi çok zorlayacağı için, kalp zedelenebilir. Ayrıca ani ve hızlı kan dolaşımı esnasında damar iç çeperlerinden kopabilecek yağ parçacıkları kalbe ulaşıp krize bile neden olabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için yürüyüş tempomuzu her hafta yavaş yavaş arttıracağız.

3. Uygun bir spor seçmeliyiz: Yüzme yapmak, tenis oynamak, koşu yapmak bütün vücut mekanizmasını harekete geçiren sporlardandır. Bunlardan birini veya bunları hiç sevmediysek veya imkanımız yoksa başka bir sporu kendimize hobi olarak seçmeliyiz. Eğer mesleğimiz sporculuk ve amacımız müsabaka değilse seçtiğimiz veya yaptığımız spor dalında aşırı çalışma yapmamalıyız. Çünkü belli bir alanda spor yaptıkça vücut daha fazla gelişir ve daha sağlıklı enerji tüketimine kendini hazırlar. Bu durumda sporu aynı yoğunlukta sürekli yapmak zorunda kalırız. Aksi taktirde spor bırakıldığında vücut daha iyi çalıştığı için alınan bütün enerji değerlendirilir ve derhal kilo alınır. Uygun olan, sporu vücudumuzu yük olmaktan çıkaracak derecede yapmamız ve kendimizi kondisyonlu hissetmemizdir.

4. Spor planlanmalıdır: Sporda çok önemli bir yaklaşım gelişmiştir. Vücudunuz aerobik (tam oksijenli soluyabilir) gelişmişlikte değilse asla ani ve hızlı spor yapmayın. Düzenli spora yeni başlayacaksanız plan şu olmalıdır: 15 dakika ısınma, 15-20 dakika ısınmış halde yoğun çalışma ve son olarak 15 dakika yavaş hareketlerle vücudu soğutma. Böylece belli organlarda aşırı biriken kanın vücuda dengeli dönüşünü sağlama… Bu plan yeni başlayanlar için altı ay uygulanmalıdır.

5. Genel durgunluklarımızı kontrol etmeliyiz: Caddede yavaş yürüyorsak, koşma gibi algılanmayacak ölçüde hızlı yürümeliyiz. Bekleme yerlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmalı, randevularımızı beklemeyecek şekilde ayarlamalıyız. Memur isek öğle arasında kısa yürüyüş yapmanın yollarını aramalıyız. İş ortamımız bizi durgunluğa zorluyorsa belli aralıklarla şu çalışmaları gerçekleştirebiliriz:

a)Nefes bölümünde aktarıldığı gibi 2-3 derin nefes almak
b)Boynu sağ ve sol yönde iyice gerecek şekilde ve yavaş hareketlerle 2-3 defa çevirmek
c)Her iki omuzu öne arkaya dairesel olarak 2-3 defa çevirmek
d)Göğüs, gövde, bacak bölgesini kapsayacak şekilde bütün vücudu 2-3 defa germek ve gevşetmek

Sporun hayatımızda yaptığı değişikliği 2-3 ay gibi bir zamanda kesinlikle net olarak gözlemleyebiliriz. Tam olarak istediğimiz sonucu elde etmek vücudumuzda birikmiş tahribatın büyüklüğüyle orantılı olarak 5-6 aylık bir süre de gerektirebilir.

Lütfen yılmayınız. Çoğu düşünürler başarıyı hedef üzerinde yılmadan yürümeye bağlarlar. Bütün şartlar aleyhinizde olsa da büyük bir lider gibi yılmadan devam ediniz. Sonuçta varsa çocuklarınıza çok daha içtenlikle gülebildiğinizi, randevularınızı anında hatırlayabildiğinizi, sabahleyin hiç bir yorgunluk belirtisi hissetmeden ok gibi yatağınızdan fırlayabildiğinizi göreceksiniz. Vücudunuz sırtınızda taşıdığınız bir kamyon olmaktan çıkacak, kuş gibi uçmak isteyen heyecan ve canlılığa sahip bir bedeniniz olduğunu göreceksiniz

02 Temmuz 2014 | hizmetlerimiz | 23

23 Responses to Kondisyon

 1. hacked phone diyor ki:

  it forensics

  Kondisyon -

 2. litigation diyor ki:

  digital forensics

  Kondisyon -

 3. dfi forensics diyor ki:

  digital forensics

  Kondisyon -

 4. Saskatoon diyor ki:

  Saskatchewan

  Kondisyon -

 5. It forensics diyor ki:

  hacked

  Kondisyon -

 6. Vancouver diyor ki:

  bc

  Kondisyon -

 7. tcs tcs forensics diyor ki:

  mobile device

  Kondisyon -

 8. cyberattack diyor ki:

  tyler hatch

  Kondisyon -

 9. Tcs tcs forensics diyor ki:

  kamloops

  Kondisyon -

 10. Calgary diyor ki:

  b.c.

  Kondisyon -

 11. Cybercrime diyor ki:

  tcs

  Kondisyon -

 12. cheating diyor ki:

  tyler hatch

  Kondisyon -

 13. Calgary diyor ki:

  incident response

  Kondisyon -

 14. abbotsford diyor ki:

  british Columbia

  Kondisyon -

 15. computer forensics diyor ki:

  digital evidence

  Kondisyon -

 16. hacked phone diyor ki:

  british Columbia

  Kondisyon -

 17. On diyor ki:

  iphone

  Kondisyon -

 18. ipad diyor ki:

  divorce law

  Kondisyon -

 19. Lawyers diyor ki:

  chilliwack

  Kondisyon -

 20. Ios diyor ki:

  dfi forensics Inc.

  blog topic

 21. it forensics diyor ki:

  mobile device

  Kondisyon -

 22. Digital forensics diyor ki:

  Calgary

  Kondisyon -

 23. Cyberattack diyor ki:

  harassment

  Kondisyon -